Objawy mastopatii są uciążliwe dla kobiet. Piersi pęcznieją, mają zgrubienia, bolą, czasem nawet bardzo, najczęściej przed miesiączką. Robią się tkliwe, nie mamy ochoty być dotykane.
Gdy przyglądamy się chorobom piersi patrzymy na konflikty własne w obrębie tzw. gniazda.
Dla kobiety gniazdo stanowią dom, rodzina (w tym zwierzęta domowe), praca, grupy do których przynależymy (w tym znajomi, przyjaciele, przełożeni, podwładni, a nawet bliskie nam projekty w pracy).
A o czym świadczy mastopatia?
O naszym odczuciu: braku wsparcia, osamotnienia, dużej ilości obowiązków, bycia niewidzianym przez partnera w obrębie gniazda. To choroba kobiet robokopów: byciem od wszystkiego, łącznie z pocieszaniem i pomaganiem innym. Gdy oddajemy się pracy i traktujemy ją jak drugi dom, podobne konflikty tam przeżywane również będą wpływały na objawy w naszych ciałach.
Tkliwy ból komunikuje: Nie czuję, że mogę na Tobie polegać, że mnie widzisz, że mnie wspierasz więc nie traktuje Twojego dotyku jako przejawu troski.
Mastopatia to historia o roli kobiety, w tym w związku, o swoim połączeniu z kobiecością, o granicach stawianym sobie i innym, o potrzebach i ich komunikacji, w tym partnerowi, o wypoczynku, o przyjmowaniu wsparcia. Bowiem nasze odczucie braku wsparcia może płynąć z faktu, że my to wsparcie odrzucamy (dam radę), dyskredytujemy (zrobię to lepiej i szybciej), albo nie umiemy o nie poprosić (duma – nie będę się prosić, poczucie braku zasługiwania – jestem niewarta pomocy).
Przy pracy z mastopatią wracamy do okresu dzieciństwa gdzie jako dzieci byłyśmy zmuszane do prac na rzecz rodziny, rodzeństwa, gospodarstw domowych ponad nasze siły. Tak wytrenowane w dzieciństwie schemat powtarzamy w dorosłym życiu. A w sercu… poczucie niesprawiedliwości, zdrady i porzucenia. Smutek, żal, złość, brak, samotność, beznadzieja.
Czy potrafię odpuścić?
Zapraszam Cię do wspólnej podróży ku kobiecości – Kurs Kobiecość(i) to nowy podcast o kobiecości gdzie z innymi osobami rozmawiam o tym czym jest kobiecość, jak można się z nią połączyć, czym nie jest, jak wpływa na jakość życia. Rozmowy pojawiają się średnio co 2-3 tygodnie. https://www.youtube.com/watch?v=syuqKMpUK1U
Obraz Lucija Rasonja z Pixabay
Magdalena Magrian-Lewandowska
jestem, po prostu. Miejsce Spotkań ze Sobą.
———————
Zapraszam do wspólnej pracy
Sesje indywidulane, konsultacje: ustawienia systemowe, psychobiologia.
Zapisy magdalena@magdalenamagrian.com
Autorski Program ‘jestem, czyli Ja Zmiana’
Zapisy magdalena@magdalenamagrian.com
Zapisy: magdalena@magdalenamagrian.com
Więcej o mnie
Kontakt, zapisy