Pisałam w zeszłym tygodniu, że dzieci w szkole codziennie wystawiane są na próby, wyzwania, jak w życiu.
By dziecko mniej chorowało dobrze byśmy byli świadomi jakiego typu są to próby. Dzięki temu możemy w domu także moderować nasze zachowania wobec siebie i dzieci, tak by znały swoją wartość i miejsce w świecie w domu, czy poza nim. Jednym słowem my rodzice swoim własnym zachowaniem (nie mówieniem) wobec siebie, innych, dzieci pokazujemy dzieciom jak trzymać gardę i budować relacje w życiu.
Mamy 4 podstawowe typy konfliktów biologicznych:
– o temacie ‘KĘS’
– o temacie ‘ATAK’
– o temacie ‘UTRATA WŁASNEJ WARTOŚCI’
– o temacie ‘KOMUNIKACJA, RELACJE’
1. KĘS (będą reagowały m.in. układ trawienny, oddechowy)
Dziecko: Zdobędę czerwony pasek, czy nie? Będę pierwszy w biegu na 100m? Zostanę przewodniczącą klasy? Czy Pani mnie polubi? Czy zdam do następnej klasy? Wolę nosić bluzę od swetra. Chciałbym mieć fajniejsze śniadanie. Obawiam się, że nie osiągnę tego. Rzygać mi się chce na myśl o szkole. Niedobrze mi na widok klasy i ławek.
DO ROZWAŻENIA DLA RODZICA: Czy dziecko uczy się dla siebie, czy dla mnie? Czy mam oczekiwania wobec osiągnięć dziecka? Czy daję mu szansę wyboru zainteresowań? Czy przyjmuję limity jego możliwości? Czy porównuję do innych dzieci? Czy potrafię SZCZERZE UCIESZYĆ SIĘ z osiągnięć mojego dziecka mimo, iż nie są one zgodne z moimi oczekiwaniami? Czy wstydzę się przed innymi brakiem wyników u mojego dziecka, jego przeciętnością? Czy rezygnuję z rzeczy dla mnie ważnych dla dobra i edukacji mojego dziecka?
2. ATAK (będzie reagować np. skóra)
Dziecko: Muszę się chronić przed silniejszymi, przed obelgami, przed starszakami na korytarzu, przed wyśmiewaniem, przed krzykami nauczycieli itd. Boję się innych dzieci. Lękam się nauczycieli. Czuję złość.
DO ROZWAŻENIA DLA RODZICA: Czy krzyczę w domu na dziecko? Czy je obrażam? Czy je wyzywam? Czy sugeruję, że jest nie jakieś: mądre, ładne, sprytne, wysportowane itd.? Czy je biję? Czy je wyśmiewam? Czy robię powyższe rzeczy do ojca/matki dziecka? Czy atakuję siebie? Czy wymagam od dziecka bezwzględnego posłuszeństwa. Czy dziecko ma prawo głosu w moim domu?
3. UTRATA WŁASNEJ WARTOŚCI (będą reagowały m.in. kości i mięśnie)
Dziecko: Znowu mi się nie udało. Nigdy nie dam rady wejść na drabinki. Nie uda mi się zrobić tego rysunku. Nie dam rady zaśpiewać przed klasą. Inni widzą, że jestem głupsza. Moje ubrania są brzydkie. Mam krzywe zęby. Nie rozumiem matematyki. Wstydzę się. Nie lubię swojego ciała. Smutno mi.
DO ROZWAŻENIA DLA RODZICA: Czy narzucam dziecku wygórowane standardy? Czy pozwalam dziecku na przeciętność? Czy uczę dziecka, że zdanie innych jest mniej ważne od tego co sami sądzimy na swój temat? Czy cenię sobie zdanie innych osób bardziej od swojego? Czy ufam SWOIM wyborom i czy dotrzymuję SOBIE słowa?
4. KOMUNIKACJA, RELACJE (będzie reagował m.in. naskórek, nos, ucho, oskrzela)
Dziecko: Nikt mnie nie lubi. Nikt mnie nie rozumie. Nikt mnie nie słucha. Nie dostałam zaproszenia na urodziny. Ciągle ktoś się o mnie ociera na korytarzu. Inne dzieci śmierdzą. Inne dzieci nie myją zębów. Moja ulubiona koleżanka choruje. Brakuje mi przyjaciela z zeszłego roku. Poprzednia Pani od matematyki była fajniejsza. Smutno mi, że moja szkoła jest nudna. Brzydzę się brudem w szkole. Wszyscy krzyczą. Trudno o prawdziwego przyjaciela. Chłopcy są głupi. Dziewczynki są słabe. Wykluczono mnie z grupy.
DO ROZWAŻENIA DLA RODZICA: Czy rozmawiam z dzieckiem? Czy wysłuchuję dziecka? Czy naruszam integralność cielesną mojego dziecka? Czy uczę je akceptacji na innych ludzi? Czy samemu akceptuję swoje życie i ludzi wokół mnie? Czy moje dziecko potrafi odpuścić stratę? Czy ja wyszłam z żałoby po stracie (osoby, miejsca, rzeczy, pieniędzy, okazji)? Czy moje dziecko ma koleżanki i kolegów? Czy pozwalam dziecku na kontakty z innymi dziećmi? Czy dziecko ma czas na zabawę? Czy dziecko ma limit na granie na komputerze? Czy dziecko uprawia sport z innymi dziećmi?
Zapraszam do Normobaria Wilanów już w najbliższą sobotę 9 września od 15.00-21.00. Rozwiniemy powyższy temat, w tym w kontekście poszczególnych przypadków uczestników warsztatów.
Do zobaczenia!
————————–
Zapraszam na warsztaty:
9 września Normobaria Wilanów – Psychobiologia i Ustawienia Hellingerowskie ‘Powrót do szkoły, dlaczego moje dziecko choruje?’
15-17 września Dublin, Irlandia – Psychobiologia, Ustawienia Hellingerowskie, praca z oddechem ‘Jak nie teraz to kiedy?’
30 września Gdańsk – Warsztat Ustawień Hellingerowskich ‘Moje zasoby rodowe’
28 października Gdańsk – Ustawienia Hellingerowskie ‘Strata, żałoba, żal, smutek’
3-5 listopada Normobaria Wilanów – Psychobiologia i Ustawienia Hellingerowskie ‘Strata, żałoba, żal, smutek’
2 grudnia Gdańsk – Ustawienia Hellingerowskie ‘Przed Nowym’
Zapisy: magdalena@magdalenamagrian.com
Zapraszam na konsultację ustawienia hellingerowskie, psychobiologia
Zapraszam do Autorskiego Programu ‘Jestem, czyli Ja Zmiana’
Więcej o mnie
Kontakt, zapisy