Wśród zwierząt obrzydzenie pełni konkretną rolę: ma informować o tym, że na naszym terytorium jest coś dla nas toksycznego, szkodliwego, trującego, np. padlina. W przypadku ludzi można dodać, że obrzydzeniem możemy reagować na kłamstwa, manipulacje, wychodzące poza normy społeczne zachowania, też toksyczne w relacjach międzyludzkich.
Podsumowując obrzydzenie nas chroni.
I tutaj mamy wachlarz odpowiedzi.
Jedną z nich jest, że obrzydzenia możemy używać jako tarczy przed bliskością. Gdy niesiemy w sobie lęk przed bliskością, ranę odrzucenia, czy krzywdy np. seksualnej, z doświadczenia własnego np. z dzieciństwa lub rodowego (np. kobiety gwałcone), by uniknąć bliskości możemy szukać mechanizmów do ochrony siebie. Obrzydzenie skutecznie nas w tym wesprze.
Pytanie, czy ten mechanizm nam służy? Być może nie pozwala na nawiązanie relacji, bliskości z drugim człowiekiem. Długotrwałe odczuwanie obrzydzenia powoduje problemy z jelitem grubym.
Co z tym zrobić?
Uświadomienie mechanizmu plus praca własna z przekonaniami i zmieniająca zapis emocjonalny w ciele, ucząca nasze ciało, że bliskość jest właściwa.
—————————————
Zapraszam na moje wydarzenia:
16 czerwca – Krąg Kobiet, grupa zamknięta
21-23 lipca Normobaria Wilanów – Psychobiologia i Ustawienia Hellingerowskie ‘Dzieciństwo, zdejmuję okulary’
11-13 sierpnia Normobaria Wilanów – Psychobiologia i Ustawienia Hellingerowskie ‘Mężczyzna okiem kobiety’
8-10 września Normobaria Wilanów – Psychobiologia i Ustawienia Hellingerowskie ‘Powrót do szkoły, dlaczego moje dziecko choruje?’
2-5 listopada Normobaria Wilanów – Psychobiologia i Ustawienia Hellingerowskie ‘Strata, żałoba, żal, smutek’
Zapisy: magdalena@magdalenamagrian.com
Zapraszam na konsultację ustawienia hellingerowskie, psychobiologia
Zapraszam do Autorskiego Programu ‘Jestem, czyli Ja Zmiana’
Więcej o mnie
Kontakt, zapisy